Biz Kimiz

BANU GÜNEY ARIDURU

Banu Güney Arıduru20 yıllık Satış ve Pazarlama departmanlarındaki profesyonel hayatına; Mühendislik eğitimi esnasında Beko Beylikdüzü Televizyon fabrikasında yaptığı elektronik stajı ile başladı. Bu staj hayatını değiştirdi. Kesinlikle bilgisayar önünde, masa başı bir işe uygun olmadığını anlayarak;

Mezuniyet sonrasi, Migros'ta Mağaza Müdür Yardımcısı olarak işe başladı. Perakende konusundaki deneyimlerini borçlu olduğu “ perakende okulu” dediği Migros’ta Mağaza yöneticiliğinin yanısıra “mecburen-hep eksik kadro ile çalışıldığından” kasap reyonundan sebze-meyve tezgahına, şarküteriden, kasaya kadar her alanda görev yaptı.

Ardından bir teklif ile masanın diğer tarafına geçerek Otaci Kurtsan İlaçları'nda Satış ve Pazarlama Müdürü olarak, bu sefer Migros ve diğer tüm zincir marketlere ve ecza depolarına mal satmaya başladı. Bu görevinde neredeyse tüm Türkiye'yi dolaştı..

Dönemin yeni ve en cazip konusu olan GSM sektörünün temelleri atılmaya başladığı sırada 1999 yılında Telsim'de Satış Planlama ve Geliştirme Müdürü olarak göreve başladı. Aldığı terfiler sonucu son olarak Satış Direktörlüğü görevinde bulundu. Yaklaşık 600 bayi ve 10 bölgeye yayılan satış ekibinin olduğu dev organizasyonda bayi toplantıları, motivasyon çalışmaları, satış teşkilatının organizasyonu gibi konularda yaptığı başarılı işler sayesinde hedeflerin üzerinde satış artışları yakalandı.. Çalıştığı 5 yıllık sürede pek çok ödüle layık görüldü.

2004 yılı sonlarında bir headhunter’ın aramasıyla kendisine gelen teklifi değerlendirdi ve Domino's Pizza' da Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladı. 1996 yılında Türkiye’ye giren Domino’s Pizza; 2004 yılında henüz 18 – 20 şube iken sisteme katılan Banu Güney Arıduru 2010 yılına kadar 150’ye yakın şube açtıktan sonra, Şirketin Private Equity’ye çok başarılı bir şekilde satılma sürecinde de önemli bir görev yaptıktan sonra, BigBiz Danışmanlık şirketini kurarak görevinden ayrıldı. Yaklaşık 5,5 yıllık bu sürede bu büyük başarılara imza atmasına neden olan işler şöyle özetlenebilir:

Franchiseeler ve Master Franchise arasında sağlam bir ilişki inşaa etti. Ve bu iletişimin her zaman korunmasını sağladı. Kurulan bu güvene dayalı ilişki; Franchiseelerin 7’inci, 8’inci ve hatta 10’uncu şubelerini açmalarını sağlamıştır.

Önemli hukuk büroları ile birebir çalışarak Türk Kanun ve mevzuatlarına uygun sözleşmeleri oluşturdu ve Franchising sistemlerini kurdu.

Gelecek beklentileri doğrultusunda; yönetim ekibi ile birlikte, Şirketin Büyüme stratejileri, Rekabet yönetimi, Yüksek satış mantalitesi, Pazarlama , Satış ve Operasyon sistemlerinin alt yapısını oluşturdu.

Operasyon, satış, pazarlama, iş geliştirme ve eğitim departmanlarını kurdu , uygun kişileri işe aldı ve yetiştirdi.

Amerika başta olmak üzere, İngiltere, Hindistan, Fransa, Meksika, Avustralya uygulamalarını birebir inceleyerek, en iyilerini seçip, bizzat uygulayıp, sonuçlarını aldı.

Corporate ve Franchise Operasyon ve Satış departmanlarını P&L hedeflerine uygun olarak yönetti.

Aynı anda hem corporate hemde franchise dükkanlarının açılmasını sağlayarak büyümeyi perçinledi.

2006 yılından itibaren 4 yıl üst üste Türkiye Operasyonunun The Gold Franny ödülü almasında 1.derece rol oynadı. (Bu ödül dünyadaki tüm ülkeler içinde en hızlı ve başarılı büyüyen ve en başarılı operasyonu olan ülkelere verilmektedir.)

Pazarlama Faaliyetlerinin uygulanmasında ve özellikle Lokal Pazarlama, Gerilla uygulamaları konusunda sıkı takipçi olarak, “uygulama” becerisi yüksek bir takım yarattı.

Pek çok kez bayi ve franchise toplantıları/ gezileri/ seminerleri düzenledi,

Takım oyununa inancı ve eğlenerek çalışma prensibine inanan bir yönetici olduğu için büyük organizasyonları yönetmekte her zaman başarılı oldu.

Enerjisi yüksek iyi bir motivasyon konuşmacısı olduğu için satış ve pazarlama teknikleri konularında farklı gruplara da seminerler verdi..

Pizza Hut Türkiye’nin Evlere Servis konseptinin oluşturulması ve Franchising sistemine geçiş çalışmalarını başlatmak istemesiyle;4 ay içerisinde uluslararası ziyaretler yaparak sistemi kurdu ve uygulamaya aldı .

Fiyat stratejilerini belirledi ve marka konumlandırmasını yaparak, menüleri oluşturdu.

Franchising sistemini kurdu ve sistemle ilgili gerekli sözleşmeleri hazırladı.

Merkez ofis ve şube kadrolarını oluşturdu, eğitimler verdi ve tüm süreçleri bizzat yönetti.

Commissary( Merkez Mutfak)/ Fabrika kurulumunu yaptı. Oldukça yoğun olarak gelen Franchise adayı başvurularını değerlendirdi ve seçimler sonucu başarılı olanları eğitime aldı.

4 aylık süreçte 4 PHD dükkanı açtı. Sistemi teslim ederek projeyi tamamladı.

Gelen talepleri de göz önünde bulundurarak; bir değil, pek çok firmaya bu bilgileri aktarmaya karar verdiğinde; 2011 şubat ayında BigBiz Franchise ve Perakende Çözümleri firmasını kurarak, Kurucu Ortak olarak faaliyetlerine başladı.